Serdecznie zapraszamy na bezpłatne
„Szkolenie z zakresu wczesnej identyfikacji depresji poporodowej oraz stosowania formularza Edynburskiej Skali Depresji Poporodowej”
Podczas szkolenia uczestnicy zostaną przygotowani do rozpoznawania wczesnych objawów depresji poporodowej i uzyskają wiedzę na temat postępowania w takich przypadkach.
W szkoleniu mogą wziąć udział osoby, które posiadają prawo wykonywania zawodu (położne, pielęgniarki i lekarze), którzy opiekują się kobietą w okresie okołoporodowym oraz dzieckiem do roku po urodzeniu.
Szkolenie jest dwuetapowe:
- samodzielnie wykonywane szkolenie e-learning,
- szkolenie na żywo on-line na platformie ClickMeeting
Terminy szkoleń online:
10.11.2023; godz. 11:00-17:00
18.11.2023; godz. 10:00-16:00
25.11.2023; godz.10:00-16
Okres realizacji projektu: 01.07.2019 – 30.11.2023
Uprzejmie informujemy, iż w związku z tym, że szkolenia są finansowane z projektu POWER, wszystkie dane i dokumenty które zbieramy są wymagane przez Instytucję Pośredniczącą, czyli Ministerstwo Zdrowia.
Rejestracja poprzez Formularz: https://redcap.link/szkolenie-depresja1
Regulamin -> pobierz regulamin
Formularz danych osobowych uczestnika projektu (wypełniany wyłącznie online)- pobierz załącznik nr 1
Oświadczenie uczestnika projektu - pobierz załącznik nr 2
Deklaracja uczestnictwa w projekcie personelu medycznego - pobierz załącznik nr 3
Oświadczenie o wykorzystaniu wizerunku - pobierz załącznik nr 4
W ramach projektu „Program w zakresie edukacji i profilaktyki depresji poporodowej w makroregionie centralnym” zapraszamy do współpracy placówki POZ z województwa mazowieckiego i łódzkiego.
CO OFERUJEMY PLACÓWCE POZ?
JAK PRZEBIEGA SZKOLENIE PERSONELU MEDYCZNEGO POZ?
JAK ZGŁOSIĆ PLACÓWKĘ POZ?
Ogłoszenie o naborze konkursowym placówek POZ
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA (FAQ)
- W jakim czasie po porodzie możemy wypełnić z Pacjentką formularz ESDP?
W ramach projektu monitorujemy stan zdrowia psychicznego pacjentek po porodach.
W związku z tym formularz ESDP można wypełnić z Pacjentką podczas pierwszej wizyty patronażowej. Badaniem przesiewowym obejmujemy Pacjentki do 12 miesięcy po porodzie.
- Czy u Pacjentki można wypełnić powtórnie formularz ESDP?
W przypadku wyniku granicznego ESDP badanie należy powtórzyć przy następnej wizycie. Ponadto w przypadku zaobserwowania pogorszenia stanu psychicznego lub wystąpienia czynników ryzyka badanie przesiewowe również należy powtórzyć. W związku z powyższym istnieje możliwość powtórnego wypełnienia ESDP u jednej Pacjentki.
- Co w sytuacji, jeśli Pacjentka podczas wizyty patronażowej nie wyraża chęci wypełnienia formularza ESDP?
Informację o braku zgody na wypełnienie formularza można odnotować w dokumentacji medycznej oraz na liście zbiorczej. W takiej sytuacji polecamy przekazanie materiałów edukacyjnych (ulotki, broszury), które otrzymuje od nas placówka POZ włączona do projektu. Ponadto mogą Państwo zachęcić Pacjentkę do odwiedzenia naszej strony internetowej http://przystanekmama.szpitalzelazna.pl/, na której dostępny jest formularz ESDP oraz istnieje forum z możliwością zadawania pytań psychoterapeucie, który na co dzień pracuje z kobietami w ciąży i po porodzie. Ponadto zachęcamy do podjęcia próby wypełnienia ESDP przy kolejnych wizytach.
- Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną prowadzimy stacjonarne wizyty patronażowe w ograniczonym zakresie. Nasz Pracodawca uruchomił teleporady, które zastępują stacjonarne wizyty patronażowe. Co możemy zrobić w takiej sytuacji?
W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną, a także w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo Państwa oraz Pacjentek uzyskaliśmy zgodę Ministerstwa Zdrowia na prowadzenie działań profilaktycznych w zakresie wczesnego wykrywania depresji poporodowej w formie teleporad i obowiązuje ona do odwołania.
Jeśli w placówce POZ zostały uruchomione teleporady, które zastępują standardowe wizyty patronażowe, mogą Państwo zaproponować pacjentce przeprowadzenie kwestionariusza w trakcie rozmowy. Podczas teleporady wypełniają Państwo formularz ESDP na podstawie odpowiedzi wskazanych przez Pacjentkę, a następnie podają jej wynik i ewentualne wskazówki dalszego postępowania. W przypadku takich formularzy prosimy umieścić dopisek „teleporada” bezpośrednio na druku albo na liście zbiorczej formularzy z danego miesiąca.